For most of the post graduates, finding quality job in their field is very hard in Turkey. After your graduation, you either have to continue your life unemployed or continue to be an intern. To skip this part and get a job quickly you have to find ways that makes you valuable for companies.

As everyone already knows, for most of the companies it is obligatory to speak a foreign language. But for a long time now, the employers are looking for employees that can speak a second foreign language. The chances of getting hired is so much higher if you know a foreign language other than English.

For a second language, the most logical option is Spanish. Why Spanish you ask? Well, although it is not a well-known fact, Spanish is the second most spoken language in the world while Chinese hold the first and English the third place. Which is why, learning Spanish is important for communicating with people living in different parts of the world and taking a step forward in international relations. Spanish is not only spoken in daily life, it is also the second most spoken language in business. In addition to this, Spain is in the top ten of Turkey’s export to and import from most countries. For these reasons, learning Spanish will take you one step forward in your business life and will give you a more solid resume.

Spain is also one of the most preferred and highest quality countries, especially in the exchange and foreign education programs of universities. Thousands of university students in our country prefer Spain in many foreign exchange programs. Learning Spanish will help you not only speak Spanish but also many other languages. Spanish-speaking people can easily learn Portuguese, Italian and French, which are very similar to Spanish. Therefore, you can see this language not only in its own way, but also as a gateway to other languages.

Other than that, companies also care that you have lived abroad. So, you show them that you are experienced and knowledgeable enough to live in another country in these languages. Considering all these, I think that the most effective way of these criteria is to learn Spanish abroad. In this way, you show that you can speak these languages and that you for a period of time in abroad. Spain is the best country where you can do this. I say you should start making plans.

 

 – Sanem Yüzgeç.

 

Herkesin bildigi gibi turkiyede is bulmak cok zor. Mezun olduktan sonra hayatiniza bir sure issiz devam etmek zorunda kaliyorsunuz ya da kendinizi gelistirmek ve daha cok okumak zorundasiniz. Bunu onlemenin ve is hayatina kolayca atilmanin yollarini bulmalisiniz. Bir cok sirket, artik yabanci dil bilmeyen kimseyi almiyor. İngilizce zaten zorunlu olmali hayatimizda, eskiden sadece ingilizce bilmek sizin secilmenize yardimci oluyordu, ancak artik ingilizce yeterli degil. Hala turkiye genelinde ingilizce bilenlerin orani cok yuksek olmasa da universite egitimini bitirmis ya da devam etmekte olan ve gelecegini garantiye almak isteyen bir cok kisi ingilizce bilmekte. Ve bu insanlarin sayisi, is olanaklarinin sayisindan haylice yuksek. Ne yazikki bu durumda one gecmenin yollarini aramaya basliyorsunuz. En etkili olanindan bahsedecek olursak, ingilizce disinda farkli bir dil bilmek. En mantikli secenek ise Ispanyolca.

İspanyolca sadece günlük hayatta konuşulan bir değil, iş hayatında da en çok konuşulan ikinci dildir. Bununla birlikte İspanya Türkiye’nin en çok ithalat ve ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk onda yer almaktadır. Bu nedenle İspanyolca öğrenmek sizi iş hayatınızda bir adım öne geçirecek ve daha sağlam bir özgeçmişe sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sirketlerin çoğu çalışanların mutlaka yabancı dil bilmesini istiyor. İş hayatında yabancı dil bilmenin önemi zaten hepimizin bildiği bir konudur. Günümüzde uzun zamandır işverenler işe alacağı personelde ikinci bir yabancı dil arayışına da geçmiş durumda. İngilizcenin dışında ikinci bir yabancı diliniz varsa şirketlerin gözünde daha değerli olmanız mümkün.

İspanya ayrıca özellikle üniversitelerin değişim ve yurt dışı eğitim programlarında en çok tercih edilen ve en kaliteli eğitimin verildiği ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde binlerce üniversite öğrencisi birçok yurt dışı değişim programında İspanya’yı tercih etmektedir.

İspanyolca Öğrenmek Neden Önemli?

Pek bilinmese de, İspanyolca dünya üzerinde en çok konuşulan ikinci dildir. Çin ise bu alanda birinci sıradadır. Günümüzde pek çok kişinin birinci sırada yer aldığını düşündüğü İngilizce ise üçüncü sırada yer alır. Bu nedenle

İspanyolca öğrenmek dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlarla iletişimde olmak ve uluslararası ilişkilerde bir adım öne geçmek açısından önemlidir.

İspanyolca öğrenmek sadece İspanyolca konuşmanıza değil pek çok diğer dili öğrenmenize de yardımcı olacaktır. İspanyolca konuşan insanlar İspanyolca ile pek çok benzerlik gösteren Portekizce, İtalyanca ve Fransızca dillerini kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu nedenle bu dili sadece kendi özelinde değil, diğer dillere ve dünyalara açılan bir kapı olarak da görebilirsiniz.

Bunun disinda sirketler ayni zamanda sizin bir donem yurtidisinda yasamis olmanizi da  onemsiyorlar. Boylece onlara bu dillerde baska bir ulkede yasayacak kadar deneyimli ve bilgili oldugunuzu gosteriyor. Butun bunlar dikkate alindiginda bu kriterlerin en etkili yolunun yurtisinda ispanyolca ogrenmek oldugunu dusunuyorum. Boylece hem iki dilinizi de gelistirmis olup hem de yurtisinda bir donem yasamis oluyorsunuz. Bunu en iyi gerceklestirebileceginiz ulke ise ispanya. Planlari yapmaya basla derim.

– Sanem Yüzgeç.