(Polish v. below)

Probably everyone has heard about the ERASMUS + program for the European Union members and some associated countries, such as Norway or Iceland. Few people, however, know that this is also an option for the teachers and people working with others. The program gives the opportunity to go to the internships or training abroad. Our school, apart from internships for students, offers also such courses. Today I spoke with Mrs Grażyna Drohomirecka – Obarska, a Spanish teacher from Poland, Olsztyn, who is working with the teenagers in V High School ¨Wspólnej Europy¨. Thanks to our conversation, I got to know more about the way the ERASMUS+ program is organized and what are its advantages.

First of all, the opportunity to take advantage of the offer proposed by Proyecto Español is a unique opportunity for every teacher as it gives the possibility to interact with native speakers and a living language. The course is not only about improving your professional competences, but it also shows the way the classes are conducted or what teaching materials are being used. It also provides learning new teaching methods. Mrs Grażyna got to know the ways of teaching recommended by Spanish teachers. It is worth noticing that Proyecto Español has classes for children and adults from all over the world, which gives an amazing insight into the needs of different cultures. Thanks to her stay in Spain, Mrs Grażyna could also work on her knowledge of the language – as she said, we are learning during all our lives and languages ​​are constantly changing. Thanks to the funding from the Erasmus + program, Mrs Grażyna improved her qualifications which are undoubtedly a valuable asset for herself, but also for her students. The main goal of the program is to ameliorate the efficiency of teaching and is focused mostly on the students.

However, it is worth mentioning that this year has been different from all the others, mainly due to the pandemic of  COVID-19. Among other things, it was the reason for choosing Alicante – a good connection with Poland and a great location just nearby the sea are great advantages of this city. Moreover, Mrs Grażyna has also fallen in love with the atmosphere here. Thanks to the beautiful beach of El Postiguet just in the heart of the city and the surrounding attractions, time in Alicante, even when spent on hard work and study, flows differently. Why Proyecto Español? When looking for schools with the Erasmus + program, our school showed up right away. The rich offer and interesting propositions we prepared made the choice easy. To sum up – the program for teachers and people working in the field of education is recommended to anyone interested in language, culture and personal development.

– Agnieszka Homańska

POLISH

O programie ERAZMUS + dla krajów Unii Europejskiej i niektórych stowarzyszonych, jak np. Norwegia czy Islandia, słyszał chyba każdy. Niewiele osób jednak wie, że jest on również doskonalym sposobem dla nauczycieli i osób pracującym przy kształtowaniu innych, ponieważ daje szanse wyjazdu na praktyki czy szkolenia zagraniczne. Nasza szkoła, poza praktykami studenckimi, oferuje także takie właśnie kursy. Dziś rozmawiałam z Panią Grażyną Drohomirecką – Obarską, nauczycielką j. hiszpańskiego w Polsce, w Olsztynie, w V Liceum Ogólnokształcacym im. Wspólnej Europy, pracującą z młodzieżą w wieku 14-19 lat. Dzieki naszemu spotakniu poznalam szczególy programu, w któym uczestniczyla moja rozmówczyni.

Przede wszystkim, możliwość skorzystania z zajęć oferowanych przez Proyecto Español jest dla każdego nauczyciela wyjątkowa okazją do obcowania z mówcą natywnym i z żywym językiem. Kurs polega nie tylko na poprawieniu swoich kompetencji językowych, poniewaz jest przede wszystkim możliwością obserwacji prowadzenia zajęć, korzystania z materiałów dydaktycznych i poznania współczesnych metod nauczania uzywanych przez nauczycieli w naszej szkole. Pani Grażyna mogla podzielić się wlasnymi doswiadczeniami i poznać to, co polecane jest przez hiszpańskich nauczycieli. Warto podkreślić, że języka hiszpańskiego w Proyecto Español uczą się dzieci, mlodziez i dorośli z każdego zakątka świata, co daje wgląd w potrzeby dydaktyczne różnych kultur. Dzięki pobycie w Hiszpanii, Pani Grażyna może pracowac również nad swoją znajomością jezyka – uczymy się przecież całe życie, a języki wciąż zmieniaja się, żyją. Dzieki dofinansowaniu z programu Erazmus +, Pani Grażyna miała szansę podnieść swoje kwalifikacje, co jest bezsprzecznie wartościową kwestią zarówno dla Niej samej jako nauczycielki i fanki języka hiszpańskiego, ale też dla Jej uczniów. Taki jest też glówny cel tego programu – najważnejsi sa własnie uczniowie i jakość oraz skuteczność metod kształcenia.

Nalezy jednak wspomnieć, ze ten rok jest inny od wszystkich, przede wszystkim z powodu pandemii COVID-19. Między innymi to właśnie ona była powodem wyboru Alicante – dobre połączenie z Polski i wspaniałe nadmorskie położenie stanowią ogromne plusy tego miasta. Jednakże, Pani Grażyna zakochała się także w atmosferze, jaka tu panuje. Dzieki pięknej plazy El Postiguet i okolicznym atrakcjom, czas w Alicante, nawet ten spędzony na ciężkiej pracy i nauce, płynie inaczej. Jest to miejsce, ktore dzieki swoim walorom kulturowym, pieknej przyrodzie i swietnym połozeniu, stanowi idealne miasto wlasnei do nauki polaczonej z wypoczynkiem. Dlaczego Proyecto Español? Szukając szkół z programem Erazmus+, nasza szkola pokazywała się od razu. Bogata oferta i interesujące zagadnienia sprawiły, że wybór był prosty. A zatem – podsumowując – program dla nauczycieli i osób pracujacych w sektorze edukacji i kszałacenia jest godny polecenia każdemu, kto interesuje się językiem, kulturą i wlasnym rozwojem.

 

– Agnieszka Homańska